Spor ve elektrikli otomobilin bileşimi olan yeni BMW i8 hayranlık uyandırıyor

Elektrikli otomobillerin hayatımıza girmesiyle ve yavaş yavaş kabullenilmesiyle bir adım daha öne çıkan yeni BMW i8 tasarımıyla farklılık yaratıyor.

BMW i8 tamamen yeni bir spor otomobil konsepti olarak tanımlayabileceğimiz bir model. Örnek vermek gerekirse, karbon kullanımıyla, hafif yapısı ve aerodinamik tasarımı sayesinde daha verimli. Son derece verimli BMW eDrive teknolojisi ve iç tasarımda kullanılan geri dönüştürülebilir malzemeler sayesinde daha sürdürülebilir. Dinamiklerden ve sportif görüntüden vazgeçmeyen ve ödün vermeyen sürüş keyfi ve sorumluluk duygusunun ideal kombinasyonu diyebileceğimiz BMW i8 yenilikçi elektrikli motor ve yanmalı motor teknolojisinin avantajlarını bir araya getiren plug-in hybrid bir otomobildir. Bu özelliğiyle son derece düşük tüketim ve düşük emisyon ile olağanüstü bir sürüş deneyimi elde edebilmenizi sağlıyor.

İlerici Sürüş Keyfi

BMW i8 yer aldığı otomobil sınıfında devrim yapmaya hazır. Kompakt bir otomobilin tüketim ve emisyon değerlerine sahip ilk spor otomobil olmasının yanında Plug-in hybrid otomobilin gücü, diğer faktörlerin yanı sıra, yolda maksimum verimlilik ve dinamiklerle kendini hissettiren elektrikli motor ve yanmalı motorun kusursuz senkronizasyon sağlıyor.

Tasarım

İlk bakışta bir spor otomobil. Önden bakıldığında son derece alçak ve geniş, düz bir siluet, güçlü biçimde şekillendirilmiş yüzeyler ve keskin çizgilere sahip olduğu göze çarpıyor. Daha yakından bakıldığında, ustalıkla tasarlanmış yeni bir otomobil konsepti olduğu da kolaylıkla anlaşılıyor.

BMW i8‘in tüm şekli ve biçimi, otomobilin sürdürülebilirlik özelliği ve premium karakteri arasındaki benzersiz bağlantıyı oluşturan BMW i8 tasarım felsefesini yansıtıyor. Yaklaşım siyah kuşak adı verilen bir şerit içerir. Bu ayırt edilebilir siyah tasarım unsuru, tüm BMW i modellerinde önden başlayarak tavanın üzerinden arkaya doğru uzanır. Bununla birlikte, dinamik akıcı çizgilerden oluşan tasarım, Hava Perdeleri, özel U biçimindeki LED Gündüz Farları ve LED stop lambaları gibi çarpıcı ayrıntılar BMW i modellerinin tipik özellikleridir. İç tasarımda, BMW i tasarım felsefesi sürdürülebilir bir biçimde üretilen, seçilmiş hafif malzemelerin kullanımıyla vurgulanır. Mümkün olan her yerde, yenilenebilir ham malzemelerden üretilen bileşenler sistematik olarak kullanılmıştır.

Dış Tasarım

Uzun aks aralığı, kısa aks dışı mesafeleri ve yolda sağlam duruşuyla BMW i8, safkan bir spor otomobilin tüm özelliklerine sahiptir. Ön kısım son derece alçak ve geniştir. Aynı zamanda, düz ve göze çarpan çift böbrek ızgaraları BMW genlerini ortaya çıkarıyor. V şeklindeki “siyah kuşak” motor bölmesi kapağı üzerinde başlar ve arka kısma kadar gövdeyi dinamik bir biçimde sarar.
Yandan bakıldığında, abartılı şekilde vurgulanmış kama şekli, uzun çizgileri ve düz silueti, dinamik özelliklerini öne çıkarır. Yüzeylerin ve çizgilerin çakışıp birbirine karıştırıldığı bir yöntem olan katmanlama tasarımı her yönden son derece sportif bir görünüm yaratır. Yüzeyler uyumlu bir biçimde birleşerek kompakt ve çevik bir görünüm oluşturuyor.

Makas Kapılar

BMW i8‘in spor otomobil karakteri makas şeklinde açılan göz alıcı kapılar sayesinde anında fark ediliyor. Yukarı doğru açılan makas kapılar aerodinamik gövdenin akıcı çizgileriyle mükemmel biçimde kaynaşan görsel bir zenginlik sağlıyor. İçeriden bakıldığında, kapılar iç tasarımın sportif yapısını vurguluyor. Yapımlarında kullanılan alüminyum, karbon ve termoplastik sayesinde, geleneksel olarak üretilmiş kapılardan yaklaşık %50 daha hafif. Bu sayede içeriden açılıp kapatılmasının rahat olması hedeflenmiş. Kol, kapı panelinin iç kısmına ergonomik olarak yerleştirilmiştir ve dekoratif bir özellik olarak da kullanılıyor.

İç Tasarım

Dış tasarımın sportif görünümü, BMW i8‘in iç tasarımında da kesintisiz olarak devam ediyor. Tüm malzemeler hafif ve dinamik bir biçimde konumlandırılmıştır. İç tasarımda katmanlama prensibi, işlevsellik ve net biçimler arasında benzersiz bir ilişki yaratmış. Hafif yapı özelliği görselliğe de yansıtılmış. Örneğin, kapı eşiği vurgusunda göze çarpan karbon elemanlar BMW i8’in düşük ağırlığını vurguluyor.
Klasik bir spor otomobil karakteri ve sürücü odaklı tipik BMW tasarımı tasarımda öne çıkan öğeler. Merkez konsol sürücüye dönük yerleştirilmiş. İki büyük ekrana sahip dijital kontrol paneli ve tüm göstergelerin kullanımı oldukça kolay olarak tasarlanmış. Tüm yolcuların oturma konumu alçak ve dar, hafif koltuklar ise hızla viraj dönerken bile güvenilir bir destek ve üst düzey konfor sağlıyor. iDrive Butonu, otomobili görsel anlamda ikiye ayıran orta konsol üzerine yerleştirilmiş.

@ardameric

YORUM YAZ

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz.
Lütfen adınızı buraya girin